Płyn do spryskiwaczy to jeden z podstawowych i najważniejszych płynów w samochodzie, ponieważ to od niego zależy czystość i przejrzystość szyby przedniej oraz tylnej, dlatego można śmiało stwierdzić, że zależy od niego bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Dobrej jakości płyn do spryskiwaczy będzie miał też pozytywny wpływ na kondycję wycieraczek, a to wydłuży ich żywotność.
Często się zużywa, dlatego należy systematycznie go dolewać. Dobry płyn do spryskiwaczy będzie wspaniale działał w różnych warunkach atmosferycznych, ale należy pamiętać, że wybieramy go zgodnie z panującą na zewnątrz aurą. Dwa rodzaje płynów do spryskiwaczy, które wyróżniamy to letni i zimowy. Letni płyn do spryskiwaczy ma za zadanie perfekcyjne usunąć zabrudzenia, kurz i ślady po owadach czy ptakach, natomiast płyn do spryskiwaczy zimowy charakteryzuje się dodatkowo bardzo niską temperaturą zamarzania.
Na rynku dostępnych jest wiele płynów do spryskiwaczy o różnych nutach zapachowych. Warto wybrać taki, który będzie wpisywał się w nasz zapachowy gust, a jednocześnie będzie wydajny. Ważne jest, aby produkt skutecznie radził sobie z zanieczyszczeniami, zarówno latem, jak i zimą.
Podczas zakupu płynu do spryskiwaczy, często zastanawiamy się, który wybrać. O ile w miesiącach typowo letnich i zimowych nie jest to duży dylemat, o tyle w okresach przejściowych może być to kłopotliwe. W przypadku płynów do spryskiwaczy najważniejsza jest temperatura panująca na zewnątrz. Letni płyn do spryskiwaczy sprawdzi się najlepiej późną wiosną oraz latem lub wczesną jesienią. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z letniego płynu do spryskiwaczy, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicy 0 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji istnieje ryzyko zamarznięcia takiego płynu i o ile w zbiorniku może nie zamarznąć, o tyle na szybie już tak, co może doprowadzić do zniszczeń i sprowokowania sytuacji wypadkowych. Użycie płynu letniego w okresie zimowym może też doprowadzić do uszkodzenia podzespołów, dlatego uparte używanie go jak najdłużej jest niebezpieczne.
Różnicą między letnim a zimowym płynem do spryskiwaczy jest przede wszystkim skład. W zimowym płynie do spryskiwaczy znajdują się dodatkowe substancje, które ochraniają go przed zamarzaniem. Najczęściej jest to alkohol metylowy, rzadziej etylowy, ale zdarza się, że producencie dodają też inne składniki. Zimowy płyn do spryskiwaczy można używać przez cały rok, ponieważ wysoka temperatura nie będą miały wpływu na pogorszenie się jako właściwości, jednak korzystanie z zimowego płynu do spryskiwaczy latem jest mniej ekonomiczne. Zimowy płyn do spryskiwaczy jest zazwyczaj znacznie droższy, ze względu na jego specyfikacje i użyte w nim substancje, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup zarówno zimowego, jak i letniego płynu do spryskiwaczy, a ewentualną nadwyżkę produktu, jaka zostanie, podczas zmiany sezonu możemy przechowywać do kolejnej zmiany i nic się nie zmarnuje.
Odporność na mrozy podczas jazdy zapewni Ci zimowy płyn do spryskiwaczy. Ten rodzaj płynu do spryskiwaczy różni się on od letniego przede wszystkim większymi wymogami, jakie musi spełniać. Warunki na drodze w tym okresie są o wiele bardziej wymagające, dlatego płyn zimowy do spryskiwaczy ma przede wszystkim za zadanie oczyścić szyby z brudu, pośniegowego błota i soli, a także musi być odporny na niskie temperatury, co zapewnia między innymi alkohol etylowy w większym stężeniu oraz musi być neutralny względem karoserii samochodu. Warto wybierać produkty lepszej jakości, sprawdzonych firm, które będą dodatkowo chronić pióra wycieraczek, aby nie uległy zniszczeniu.
Pamiętaj, że zimowy płyn do spryskiwaczy nie usuwa lodu, do tego zadania służą skrobaczki lub specjalne odmrażacze do szyb, które naszym zdaniem są o wiele wygodniejsze, bardziej efektywne i nie rysują szyby.
Nasze płyny do spryskiwaczy są w pełni bezpieczne dla lakieru i wszystkich elementów samochodu. Nie pozostawiają też smug i zacieków, zapewniając wysoki komfort użytkowania. Wypróbuj zimowy płyn do spryskiwaczy klasy premium, który znajdziesz w ofercie Carstyle.
Wymagania stawiane letniemu płynowi do spryskiwaczy są dużo mniejsze. W lecie szybę oczyszcza się głównie z kurzu, zacieków po deszczu i martwym owadów. Temperatura zamarzania tudzież krystalizacji nie ma tu znaczenia, ze względu na panujące latem warunki atmosferyczne i o wiele wyższą temperaturę niż zimą. Wybierając letni płyn do spryskiwaczy, możemy kierować się po prostu ulubionym zapachem lub sprawdzoną marką.
Pewnie nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy po lecie zostało Ci sporo letniego płynu do spryskiwaczy i naszła Cię myśl – czy mogę dolać do niego zimowy płyn do spryskiwaczy? Czy to bezpieczne dla mojego samochodu? Niestety nie można. Nie zaleca się mieszania zimowego płynu do spryskiwaczy z letnim na okres zimowy, ponieważ zwiększa to zamarznięcie płynu na szybie, a to, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest niebezpieczne.
Natomiast w okresie letnim można zmieszać letni płyn do spryskiwaczy resztkami zimowego, ale pamiętaj o tym, że zimowy płyn do spryskiwaczy ma w składzie sporo alkoholu i o ile zimą nie jest to mocno drażniące, tak latem może być to nieprzyjemne.
Miej na uwadze to, że butla płynu do spryskiwaczy nie jest duża i jeśli data ważności na to pozwala, warto przechować go do kolejnego sezonu. Jeśli szukasz sposobu na oszczędzenie pieniędzy, warto zainteresować się koncentratem.
Koncentrat to produkt zamienny do gotowego już płynu do spryskiwaczy. Jakie są jego właściwości? Produkt doskonale czyści szyby, szybko usuwa zabrudzenia i nie pozostawia smug. Produkty tego typu są całkowicie bezpieczne dla lakieru i tworzyw sztucznych, zapobiegają zamarzaniu spryskiwaczy i dysz, a do tego są bardzo wydajne. Koncentrat płynu do spryskiwaczy rozcieńcza się z wodą i dzięki temu sam kontrolujesz temperaturę zamarzania produktu, co sprawia, że podczas wyższych temperatur zimą zużywasz mniej produktu.