By carstyle / Blog
Samochód jest stale narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Kierowcy dwoją się i troją, aby zapewnić bezpieczną ochronę powierzchni auta, szczególnie zimą, kiedy mróz i deszcz niszczą cienką warstwę lakieru. Ale co z ochroną latem? Czy auto rzeczywiście jest narażone na uszkodzenia lakieru także w letnie miesiące?
Promienie ultrafioletowe, emitowane przez słońce powodują, że warstwa lakieru zaczyna matowieć. Szczególnie dlatego, że pod wpływem ciepła lakier mięknie i rozszerza się. Jeśli do tego dojdą uprzykrzające życie kierowców ptasie odchody, mikrouszkodzenia lakieru gotowe. Zanieczyszczenia tego pochodzenia bardzo szybko twardnieją i mocno przyklejają się do powierzchni, a kiedy lakier nocą krzepnieje nierównomiernie, dochodzi do nich najczęściej. Właśnie dlatego wysokie temperatury nie sprzyjają ochronie i pielęgnacji lakieru.
Regularne woskowanie samochodu sprawa, że jest on odporny na oksydację oraz utlenianie. Dlatego lakier auta będzie prezentował się doskonale i zachowa swój blask przez wiele lat. Zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy, dlatego oprócz regularnych przeglądów i niezbędnych napraw, warto zadbać o samochód również od zewnątrz. Na nieszczęście kierowców, warunki atmosferyczne są niekiedy bezlitosne. Potrafią naprawdę poważnie uszkodzić pojazd, jeśli nie uchronimy go odpowiednimi środkami. Dodatkowym atutem, który niewątpliwie posiada woskowanie samochodu jest fakt, że dzięki takiemu zabiegowi możemy ukryć mikro rysy na powierzchni auta. To szczególnie ważne dla ogólnej estetyki pojazdu , wrażeń wizualnych, a przede wszystkim dla jego wartości. Zadbany samochód o wiele łatwiej jest sprzedać. Dlatego zaleca się wykonać zabieg woskowania auta tuż przed sprzedażą, w celu podniesienia jego wartości rynkowej. Więcej o przygotowaniu samochodu do sprzedaży przeczytasz w jednym z najnowszych artykułów.
Auta nie należy woskować w upalne dni i przy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Lakier samochodu powinien być chłodny w dotyku, więc najlepiej robić to pod zadaszeniem, w garażu lub po prostu w cieniu. Optymalna temperatura dla tego zabiegu to 15-20 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest także, aby w ciągu doby od momentu woskowania, auto nie miało styczności z wodą. Dlatego nie należy go myć, wystawiać na deszcz oraz działanie zraszaczy ogrodowych.
Całą pracę należy zacząć od przygotowania lakieru do woskowania Aby osiągnąć doskonałą trwałość wosku na samochodzie, należy dokładnie oczyścić lakier z wszelkich zanieczyszczeń, nagromadzonych podczas jego użytkowania. Dokładnie oznacza w kilku etapach, które podzielimy na:
Tak przygotowany samochód jest już gotowy do zabiegu woskowania. Teraz śmiało możesz przystąpić do zadania, postępując zgodnie z poniższą instrukcją.
Pamiętaj także:
Woskując auto samodzielnie, możesz zagwarantować sobie świetnie wykonana pracę i spełnienie swoich oczekiwań. Bez wątpienia woskowanie pojazdu ma ogromny wpływ na jego sferę wizualną. Wosk nie tylko ochroni lakier, ale także pozwoli mu zachować piękną barwę na lata. Zadbaj o swój samochód już dziś!